Nepal Depremi

Nepal Depremi

26 Nisan
25 Nisan 2015 tarihinde Nepal’de meydana gelen 7.9 büyüklüğündeki depremin ardından hazırlıklarına başlayan 13 kişilik ekibimiz gece saat 01.00’da kalkan TK726 sefer sayılı uçuş ile Kathmandu’ya ulaştı.

Afet bölgesine ilk ulaşan ekiplerden biri olan GEA Arama Kurtarma Ekibimiz askerler tarafından hava limanından alınarak yıkımın gerçekleştiği bölgelerden olan Sitapalia’ ya götürüldü.

Bölgede ilk gün 11 enkazda arama çalışması gerçekleştirildi. Arama çalışmalarının ardından kazazede ihbarı alınan bir enkazda gece saat 21:30′da kazazede ile ilk temas sağlandı.

27 Nisan
6 saat süren kurtarma çalışmaları sonunda saat sabah 02:58′de 22 yaşındaki Bikram Chepang enkazdan canlı olarak kurtarıldı.

Sonrasında bölgedeki 3 binada gerçekleştirilen aramalar sonunda 13:00′da canlı bir kazazedeye daha ulaşıldı.

Çin Arama Kurtarma ekibi CISAR ile koordineli olarak yürütülen çalışmalar ile birlikte 13 saatlik bir çalışma sonunda 21 yaşındaki John Keisi canlı olarak enkazdan çıkarıldı.

Ekibimiz gelen ihbarlar üzerine arama ve kurtarma çalışmalarına devam etmektedir.

28 Nisan
Sabah saatlerinde İsviçre Köpekli Arama Ekibi REDOG 6 ekip üyesi ve 3 arama köpeği ile ekibe destek vermek üzere bölgeye vardı.
Birlikte hareket eden ekipler gelen ihbarlar üzerine, çoğunlukla otellerin bulunduğu Jorpati ve Kapan bölgesine giderek arama çalışmalarına devam etti.

Bölgede 5 farklı enkazda GEA ve REDOG Ekibi tarafından köpekli ve teknik arama çalışmaları gerçekleştirildi.
İlerleyen saatlerde ekipler bölünerek ihbar olan yerlere ulaştı ve çalışmalar gün boyu devam etti. Tüm ihbarları değerlendiren ekip çalışmalarını tamamlayarak saat 21.30’da kamp merkezinde geri döndü. Saat 22.30 da gelen ihbar üzerine Gongabu bölgesine giderek arama çalışmaları yapıldı. Çalışmalar tamamlandıktan sonra saat 03.00’da kampa geri dönüldü.

29 Nisan
Ekip gün boyu gelen ihbarları değerlendirerek, REDOG ile birlikte enkazlarda teknik arama çalışmaları gerçekleştirdi.

30 Nisan
Sabah saatlerinden itibaren ekip, insani yardım amacıyla bölgede ihtiyaç analizleri yapmaya başladı.
Öncelikli bölgelerde içme suyu dağıtımı gerçekleştirildi.
Sonraki günlerde dağıtılmak üzere gıda, su, hijyen malzemeleri, klor tabletleri, tıbbi malzemeler ve çocuklar için oyuncak paketleri hazırlandı ve gerekli lojistik planlamalar gerçekleştirildi.

1-2 Mayıs
Katmandu ve çevresinde bulunan kamplarda ve depremden yoğun bir şekilde etkilenen köylerde, ihtiyacı olan ailelere insani yardım malzemeleri dağıtımı yapıldı.
Toplam 300 aile için hazırlanan yardım paketleri, yerel yetkililerin koordinasyonunda kendilerine teslim edildi.

Ekibimiz, ziyaret edilen bölgelerde sağlık taraması gerçekleştirerek gerekli müdahalelerde bulundu ve bölgedeki hastanelerde kullanılmak üzere tıbbi malzemeler yetkililere teslim edildi.

3 Mayıs
Bölgedeki kurtarma ve insani yardım çalışmalarını tamamlayan ekibimiz, TK727 sefer sayılı uçuşla Türkiye’ye geri döndü.

Kategoriler: Arama Kurtarma , Genel , Operasyonlar
Etiketler: , ,