K9 ekibimizin üyesi Barra ve Eğitmeni Elif Akın Kahriman Ulusal Köpekli Arama Timleri Sınavı’nı geçti.

K9 ekibimizin üyesi Barra ve Eğitmeni Elif Akın Kahriman Ulusal Köpekli Arama Timleri Sınavı’nı geçti.

Afet ve acil durum hallerinde canlı aramaya yönelik faaliyet gösterecek köpekli Arama Timleri’nin çalışma ve sınav esaslarını belirlemek amacıyla hazırlanan “Ulusal Köpekli Arama Timleri Sınavı” 18 ve 27 Kasım tarihleri arasında üçüncü kez İzmir’de gerçekleştirildi.

Ekibimiz köpekli arama birimi Eğitmenlerinden Elif Akın Kahriman ve köpeği Barra Köpekli Arama Timleri Eğitimde Yeterlilik ve Göreve Yeterlilik sınavını başarılı olarak tamamlamış, bu sonuçla Türkiye içinde dışında oluşabilecek afetlerde çalışabilme yetkinliğini kazanmıştır.

Sınav, Eğitim Yeterlilik ile Görev Yeterlilik dallarından oluşan iki aşamada gerçekleştirildi. İlk olarak ekipler, İzmir Valiliğinin başkanlık ettiği Köpekli Arama Timi Değerlendirme Komisyonu tarafından Eğitim Yeterlilik Sınavı’na tabi tutuldu. Bu sınavda köpek ve eğitmeni agresyon testi, yönlendirme, itaat, çeviklik ve kapalı havlama testlerinden geçti. Daha sonrada birinci sınavda başarılı olan köpekler ve eğitmenleri enkazda iki etaptan oluşan Görevde Yeterlilik Testine tabi tutuldular.

Kategoriler: Genel , K-9
Etiketler: